Jdi na obsah Jdi na menu

Oční onemocnění

16. 9. 2014

 Oční onemocnění

PRIMÁRNÍ GLAUKOM - ZELENÝ ZÁKAL (nezpůsobený úrazem či jinými nemocemi oka)

 

Může se jednat o dědičné, imunitně podmíněné onemocnění, které způsobuje silnou bolest, kdy nitrooční tekutina utlačuje především zrakový nerv. Toto onemocnění může vést až k úplnému oslepnutí. Postiženým psům slzí oči a nadměrně je přivírají/mhouří. Pomoci může denní podávání očních kapek ke snížení nitroočního tlaku, přesto v některých případech může být nezbytné nechat odstranit jedno nebo dokonce obě oči.

Takto postižení psi by nikdy neměli být využiti k chovu.

 

 

ENTROPIUM A EKTROPIUM

Entropium - jedná se o vchlípení víčka dovnitř oka, kdy řasy dráždí rohovku, což způsobuje bolest, opakující se infekci a nevratné poškození rohovky. Vchlípená víčka se mohou objevit u jednoho nebo obou očí, na spodním či horním víčku.

Ektropium - jde o vychlípení víčka směrem ven. Tento problém je mnohem častější u psů s volnou kůží v obličejové části hlavy, jako je např. Svatobernardský pes, Shar-Pej, mastifové, atd. Jemná tkáň oka je pak vystavena podráždění a infekci, které způsobují psu nepohodlí a bolest.

Jedná se o dědičná onemocnění, která pokud jsou ponechána bez léčby, způsobí oslepnutí. Obě onemocnění lze úspěšně odoperovat.

 

 

PROGRESIVNÍ RETINÁLNÍ ATROFIE (PRA)

Jde o dědičné oční onemocnění, který se bohužel čím dál častěji týká jak Akit, tak i mnoha dalších plemen. Dochází k odumírání světločivných buněk sítnice. Je to proces nevratný, stále postupující (progresivní). Znamená to, že onemocnění končí úplnou slepotou postiženého jedince. Obvykle se PRA objeví v prvních pěti letech věku psa. Do dnešní chvíle bohužel neexistuje žádná léčba. Jediným řešením je nepoužít postiženého psa v chovu.

 

 

MIKROFTALMIE

 

Je známá spíše pod názvem "Syndrom malých očí". Opět se jedná problém, který může postihovat Akity stejně jako mnohá jiná plemena. Obvykle je zřejmá u štěňat od třetího týdně věku. Postižené štěně má neobvykle malé, zamžené oči a normální vizuální činnost oka také chybí. Taková štěňátka nevnímají světlo a drží hlavičky svěšené, pohybují se pomalu a obezřetně. U Akit je mikroftalmie často doprovázena šedým zákalem.

Jedná se o onemocnění s recesivní dědičností, sourozenci a rodiče postižených štěňat by se nikdy neměli využívat v chovu vzhledem k faktu, že existuje 60%-ní možnost, že jsou přenašeči tohoto genu. Žádná léčba neexistuje.

 

Podle odborných publikací zpracoval : D.Žampachová